Skip To Main Content

District Faculty/Staff Directory

Central Office/District-Wide      
Agee, David Fixed Assets/Technology      
Arnett, Kyle LAN Technician      
Benningfield, Laura Director of Schools      
Benningfield, Tanya ECE Dept      
Clark, Bob School Board Member      
Close, Andy Assistant ECE Director/ Voc Rehab Coordinator/ Assistant Preschool Coordinator      
Cook, Angela Director of Pupil Personnel/School Safety      
Cook, Bryan Technology Director/School Safety      
Cowherd, Deanna Payroll Clerk      
Cox, Jason School Board Member      
Cox, Mandy Gifted/Talented Coordinator      
Deener, Kim Accounts Payable      
Gaddis, Nola Administrative Assistant to HR      
Goodin, Chris Workforce Development Coordinator & Athletic Director      
Goodin, LaQuita Family Advocate & Diversity Counselor      
Grubesic, Suzanne Grant Writer      
Gumm, Maddie Director of Public Relations      
Hall, David School Board Member - Chairman      
Hall, Jon Food Service Director      
Harris, DiAnne Instructional Supervisor      
Higdon, Charles Superintendent      
Hunt, Deanna School Board Member - Vice-Chairperson      
Kosid, Michelle Student Data Specialist      
Miller, Joanie Student Data Specialist      
Parks, Scott Director of Exceptional Child Education      
Phelps, Kathy Food Service Compliance Coordinator      
Raikes, TJ School Board Member      
Underwood, Ricky Chief of Taylor County Schools Police Department      
VanMeter, Austin Microcomputer Specialist      
VanMeter, Lisa Administrative Assistant to the Superintendent      
VanMater, Terry Director of Human Resources      
Wilkerson, Stephanie School Psychologist/504 Coordinator      
Wood, Jeremy Chief Financial Officer      

_________________________________________________________________________________________

Bus Garage

     
Hunt, Jo Anne Transportation Clerical Assistant      
Mills, Tim Mechanic      
Turpin, Rodney Dir. Of Pupil Transportation      
Wood, Bobby Mechanic      
Wood, Guy Mechanic      

_________________________________________________________________________________________

Family Resource/Youth Services Center

     
Mattingly, Ann Family Resource Center Director      
Milby-Beard, Lisa

Community Liaison/Admin. Assist.

     
Newton, Lesley Youth Services Coordinator      
Preston, Brittany Case Manager - Youth Service Center      

_________________________________________________________________________________________

Maintenance   

     
Altman, Jake Maintenance      
Benningfield, Billy Fixed Asset Manager      
Blair, Shannon Maintenance      
Buckman, Joey Maintenance      
Carney, Ethan Maintenance      
Eastridge, Greg Maintenance      
Fulks, Frank Maintenance      
Gumm, Josh Grounds Supervisor      
Gupton, Ronnie Maintenance Supervisor      
Ingram, Dwayne Maintenance      
McNear, Greg Maintenance      
Milby, Kyle HVAC Technician      
Spurling, Lonnie Fixed Asset Manager      
Underwood, Derek Maintenance      
Wood, Bobby Facility Manager